Проф. И. Матюгин ЗА ВИНАГИ УМОРЕНИ (НЕВРАСТЕНИЯ)
«Силите ми са към своя край».
Нас ни дебнат не само депресиите, но и неврастенията, хипохондрията, фобиите и различнте зависимости.
Още един противник на нашето душевно благополучие е неврастенията. Тя пристъпва като сянка по петите на трудохолиците, хората, неумеещи или нежелаещи да се отпуснат, да се превключат в нужния момент.
Неврастенията – това е състояние, което се развива вследствие на натоварвания, превишаващи възможностите на нашата психика.
Натрупаната преумора води до това, че отдихът вече не помога, а в главата започва непрестанен кръговрат на мисли – опасения, безпокойство, суетност, тревога и т.н.
Всяка дреболия ни извежда от равновесие. Човекът реагира емоционално, ярко, но за кратко.
Как да определим неврастенията?
1 тип
Външно не прилича на умора. Човекът е активен, нетърпелив, остро реагира на всяка дреболия, хваща се за различни дела, лесно се пали, чак „се взривява”. Това е вследствие на изострената чувствителност, човекът е подобен на оголен нерв. Избухват бурни и раздразителни реакции. Слабостта не позволява да контролира своето емоционално състояние, то се колебае от екзалтация до сълзи. Иска да работи, но няма нужното търпение и последователност, всичко разсейва вниманието, дразни, плаши.
2 тип
Външно човекът изглежда не толкова силно уморен, но е инертен, пасивен, сякаш са го ударили с прашен чувал, нищо не иска, нищо не го интересува. Иска да се мобилизира, но нищо не се получава. Може да се оплаква от здравословни проблеми: някъде го боде, тежко му е, нещо някъде му се дърпа или боли. Това става заради преразхода на сили, на този фон се усилват разнообразните неприятни телесни усещания.
?
Важни разлики, за да не объркате симптомите с други заболявания:
– умората настъпва само след умствен труд;
– при депресия човекът нищо не иска, при неврастения иска, но не може;
– съпровожда се с чувство на обща слабост и силни болки в главата;
– невъзможност да концентрира вниманието си, влошаване на паметта;
– изблици на гняв при дребни поводи, но дори да се ядосва не му стигат силите;
– нарушение на съня (не може да заспи, повърхностен сън, чести събуждания, кошмарни сънища);
– сутрин, след събуждане, се чувства разбит, умората не минава след съня и почивката;
?
Мъжете много работят, но и обичат да се крият в работата си, бягат в нея от семейните проблеми. Някои много работят, за да не мислят за други по-важни неща в живота си. Умората се натрупа постепенно, но може да бъде разпозната отрано.
- Да се работи много може през първите три години след създаването на фирмата. След това отговорността трябва да се делегира, да се подберат специалисти.
- Закон на Паркинсон: работата заема цялото време, което й заделиш, ако и отредиш денонощие – ще заеме денонощие, ако и отредиш пет часа, ще заеме само пет часа.
- Ако си се върнал от почивка на море и имаш усещането, че не си си починал, ако си спал 8-10 часа, а не си се наспал, ако се появява раздразнителност по нищожни поводи, разсеяност, то неврастенията вече не само чука на вратата ти, но дори е прекрачила прага ти!
Препоръки:
Добри са всички средства, намаляващи стреса: използвайте природата – 4-те стихии: земя, вятър, огън и вода. – Тази класификация на четирите стихии е различна от китайската класификация на петте елемента.
Земя: един японски дълголетник, освен храната, виното и любимата работа, споменал, че цял живот е ходил бос по тревата. (Това е било задължително условие и за руския лечител Порфирий Иванов. – бел. авт.)
Вода: мой познат, бивш губернатор на Архангелската област, на 70 години започнал да се облива със студена вода и всички болести изчезнали. Неговата жена последва примера му, за компания, знаете така е по-весело.
Басейнът е идеален вариант, както и при болките в гръбнака, главното тук е постоянство и постепенност.
Вятър, въздух, особено планински, нали сред дълголетниците има много планинци. В големите градове е нежелателно да живеете на височина от 2 до 4 етаж, в този пласт концентрацията на смог е максимална.
Огън: ходенето по въглени, на слънцето в топлите страни. Само не забравяйте, че организмът се нуждае от аклиматизация след полети. Не е желателно да отивате веднага на работа след посещение в топлите страни, останете 2-3 дена в къщи за адаптация.
Ако работата ви е свързана с общуване, то ви съветваме да си избирате «аутистско» хоби: плетене, четене, рисуване. Ако ли е обратното, то тогава без да се колебаете си изберете спорт, където се играе в отбор, колективни занимания.
?
Внимавайте хобито да си остава хоби: ако сте се гмуркали под вода в Египет и после цяла година си мислите за това, планирате го, харчите много сили, пари и време, то хобито става заместител на професията и тук се крие капан, може да станете трудохолик, само че в отдиха. Както пример в произведения на великия Пушкин – на Евгений Онегин, това че обиколил целия свят, не му попречило след това да изпадне в дълбока депресия.
Ще е полезно с психотерапевт да анализирате причината за напрежението (вътрешния конфликт);
И, разбира се, ако сте на възраст над 50 години, да си коригирате жизнените цели с отчитане на принципа на реалността.